יום שלישי, 14 ביוני 2011

לצייד אותם בכל טוב - על תנועה ועל רגש

בתקופת הילדות ליכולות הגופניות ישנה השפעה משמעותית על התפתחות הדימוי האישי ועל הבטחון העצמי. חשיבותן של יכולות אלו הינה רבה מכיון שזוהי התמודדות ישירה ואישית של הילד מול עצמו ולאו דווקא בהשוואה לאחרים. משום כך מומלץ שהפעילויות המוטוריות בהן הילד יתנסה יתמכו בהתפתחותו הרגשית.
הזדמנויות להצלחות לחיזוק הבטחון
אני מאמינה שהדרך הנכונה להכין את הילדים לעמידה באתגרי החיים הינה לחזק אותם נפשית על ידי מתן התנסויות וחוויות של הצלחות, כלומר להקטין במידת האפשר את הכשלונות , את אי ההצלחה במטלה, משימה. וכך, כשהם מצויידים ב"שקית מלאה" בכל טוב של חוויות חיוביות של הצלחות, יהיו הילדים מספיק בטוחים ביכולותיהם בכדי להצליח להתמודד גם עם הכשלונות שיזדמנו בדרכם.
בפעילויות התנועה שלי אני מקפידה להציב בפני הילדים רק משימות המתאימות ליכולתם האישית. בכך, אני יוצרת עבורם הזדמנויות לחוות הצלחות ולהבנות מהן. בנוסף, אני מתווה את תוכנית הפעילות כך שהילדים יעברו במהלך השנה תהליכים קוגניטיביים, מוטוריים ורגשיים. על ציר הזמן תמיד יראה שיפור וזהו מקור נוסף לחיזוק הדימוי העצמי של הילד.
מאחר והיכולות הגופניות משתכללות עם הגיל מסגרת הפעילות של הרפתקה בתנועה הינה בקבוצות גיל הומוגניות על מנת שלא לייצר תסכולים בקרב הצעירים יותר.
הצלחות לא נצחונות
תחושת ההפסד בגיל הרך עלולה להביא את הילד למצב בו ידביק לעצמו תוית של כשלון וימנע מהשתתפות בפעילויות ספורטיביות בעתיד. לילדים מתחת לגיל 7, החסרים עדיין את הבשלות לקבלת הפסדים, אני נמנעת מליצור מצבי תחרות המקושרים מיידית עם כשלון והצלחה. חשוב שחוויות ההצלחה של הילד ישענו על יכולותיו ומאמציו אל מול עצמו ולא על נצחונות שהינם יחסיים ליכולות של ילדים אחרים ואינם בטווח שליטתו במילא.     
מימד חשוב נוסף המשלים את חווית ההצלחה הינו העידוד הניתן על עצם ההשתתפות ולאו דווקא על התוצאה. גם בתוך פעילות קבוצתית אני מוצאת את הרגעים הפרטיים בהם ניתן יהיה להעביר לילדים מסרים חיוביים באופן שקט ואישי.  
בואו לקרוא עוד על חוגי התנועה ועל האירועים המיוחדים של הרפתקה בתנועה. http://www.ainm.co.il/

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה