יום רביעי, 25 במאי 2011

לזוז זה לחיות – על חשיבות התנועה בחיינו

ילדים אוהבים לזוז – לרוץ, לקפוץ, לטפס, להתגלגל ולשחק בכדור.... רק תנו להם להיות בתנועה והם לא ישארו יותר מדי זמן במקום אחד.
כי עבור הילדים החופש לנוע הוא בראש ובראשונה כיף, הנאה ואף צורך ויחד עם זאת, לתנועה יש חשיבות רבה גם בהיבטים נוספים בחייהם. 

לצמוח תוך כדי תנועה

אצל הילדים ההמצאות בתנועה הינה ברירת המחדל והיא הכרחית לגדילתם הפיזית. לכל תנועה של הגוף אחראית קבוצת שרירים אחרת שבפעולתה מתחככת בעצמות וגורמת בכך לצמיחת תאי סידן, ממרכז העצם והחוצה, במקומם של תאי הסחוס עימם נולדנו. כך עד להגיע העצם לגודלה המקסימלי.
בשבועות הראשונים לחיי התינוק, כאשר יכולת התנועה שלו עדיין מוגבלת, לחצו הקל של המגע הוא שיוצר את החיכוך בעצם המביא לצמיחתה.  

אז מדוע כדאי להרבות בתנועה בתקופת הילדות?

מכמה סיבות:
  • הימצאות בתנועה תורמת לפיתוח יכולת ההתמצאות במרחב ולמידת הכיוונים.  
  • ככל שהילדים יעסקו יותר בתנועה איכות תנועתם תשתפר והיא תהיה יותר מדוייקת, מיומנת וחזקה. 
  •  התנועה מחזקת את המפרקים ואת שרירי כף הרגל ומונעת בכך כאבים ומגבלות בגיל מבוגר יותר 
  • הקניית הרגלי עיסוק בתנועה מגיל צעיר תגביר את הסיכוי להמשך העיסוק בפעילות גופנית גם כבוגרים ובכךתסייע לשימור אורח חיים בריא יותר.

התנועה טובה לגוף - וגם לנפש

התנועה מחזקת ומחשלת את הגוף אולם יש לה השפעה מבורכת גם על העולם הרגשי. תנועה היא חופש – לזוז, ליצור, לפעול, להתנסות ולשחק. התנועה היא הזדמנות מצויינת להשתחרר ולהשתולל ויש לה השפעה אנרגטית וממריצה המשפרת את מצב הרוח באופן מיידי.
כשהילדים מתבגרים משחקי החברה התנועתיים הופכים לחלק משמעותי בחייהם ואז  גוברת השפעתה של היכולת הגופנית על בטחונם העצמי ועל הדימוי החברתי שלהם. ניתן להשתמש בתנועה ככלי שבאמצעותו הילד יכול לחוות התמודדות והצלחה וללמוד על תקשורת, עזרה הדדית ועבודת צוות.

 הרפתקה בתנועה מעניקה לילדים חוויה של הנאה וכיף, ביחד עם פיתוח מיומנויות מוטוריות ובסיס לחיזוק התחום הקוגניטיבי, הרגשי והחברתי. בואו לקרוא עוד על חוגי התנועה שלנו ועל חוגי הרפתקה בתנועה בגנים. (קישור). 

אתם מוזמנים לקרוא על חוגי התנועה שלנו באתר:http://www.ainm.co.il/

שלכם,
טטי ארליך

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה